Úspěchy

Přes celou řadu velkých úspěchů víceméně amatérského klubu z pohledu výkonnostního, týmových        i individuálních, nelze přehlížet, co někteří z nás považují za stejně důležité a někteří dokonce za úspěch největší. Totiž to, že klub od svého vzniku díky neúnavné práci desítek dobrovolných trenérů a trenérek poskytl příležitost zhruba už tisícovce dětí a mladých lidí sportovat, věnovat se našemu krásnému sportu, pod Ještědem řekněme již velmi tradičnímu.

Dosahovali jsme úspěchů jak v soutěžích družstev tak v dodávání talentů do reprezentačních výběrů, určitě jaksi „nejúrodnějším obdobím“ byla předchozí dekáda, na kterou se po změně priorit klubu snažíme ve skromnější míře navázat v současnosti:

 • v roce 2000, 2001, 2002 a 2004 se stali starší žáci Mistry ČR, když v roce 2006 byli ještě těsně druzí! Michal Prokop byl vyhlášen nejlepším blokařem a Jakub Vencovský nejlepším smečařem       na šampionátu v Uherském Brodu (2000), o rok později Martin Patka nejlepším liberem v Ostravě    a v r. 2002 (Liberec) se stal Jakub Smutný nejlepším nahrávačem mistrovství, v r. 2004 Martin Vodvárka (Jablonec n/N) nejuniverzálnějším hráčem – vyjmenovat zde všechny hráče podílející se na čtyřech titulech Mistra ČR by zabralo příliš mnoho místa a možná se pokusíme na jiném místě stránek uvést seznamy hráčů, všech nebo alespoň těch nejúspěšnějších, stejně jako trenérů
 • na úspěších se v prvním roce podílel nejvíce p. Prokop, ale také pp. Taraba, Nohýnek, Urbánek       a Kratochvíl, v dalších ročnících pak zejména p. Taraba a dále p. Pospíšil resp. trenérka Pašková – ani sedmé místo v r. 1999 (stejná trenérská sestava jako v r. 2000) a šestou příčku v r. 2003 (titíž trenéři jako v r. 2002) nelze považovat za neúspěch mezi nejlepšími 15 týmy České republiky – jen  v r. 2005 jsme se neprobojovali do tohoto finále a v r. 2007 skončil tým devátý, když mohl asi skončit v nejlepší šestici, ale úzký kádr pronásledovala zranění (trenéři pp. Houda a Horák)
 • v letech 2000 a 2002 jsme získali Český pohár starších žáků, v letech 2001 a 2006 jsme byli druzí    a v letech 1999 a 2003 třetí!
 • kadeti (mladší dorostenci) byli v r. 2000 druzí v Českém poháru (trenéři Malý a Mejzr) a postoupili do Extraligy kadetů ČR, kde získali v sezonách 2003 a 2004 stříbrnou medaili, v letech 2001 a 2008 byli čtvrtí a v letech 2002, 2005 a 2006 pátí – dlouhodobě vedl kategorii p. Prokop, na postu druhého trenéra se vystřídali postupně pp. Lenert, Nohýnek, Vodvárka a Šverma – z hlediska finálových účastí jsme v citovaném období byli druzí hned za špičkovým Brnem a za devět sezon nikdy nespadli do baráže, vždy jsme se umístili v elitní osmičce!
 • junioři (starší dorostenci) vyhráli v r. 2001 skupinu 1. ligy a o vlásek nepostoupili do Extraligy juniorů (kde však startovala liberecká Dukla s řadou našich odchovanců), v sezoně 2004-5 si ale Extraligu juniorů už zahráli, po roční přestávce znovu 1.ligu vyhráli a postoupili opět do nejvyšší soutěže 2006-7 a tu udrželi další čtyři sezony – tuto kategorii vedli pp. Mejzr, Pospíšil a Taraba, baráže na jaře 2008 pp. Prokop, Pospíšil a Lenert
 • plejáda hráčů byla vybrána do mládežnických reprezentačních výběrů ČR, pravidelnějšími členy národního týmu se stali (tj. absolvovali více, než 1 akci-sraz týmu ČR):                                  ČERMÁK Jakub, HAVEL Tomáš, HAVELKA Pavel, MAIER Ludvík, MELICH Tomáš, MOUCHA Jiří, MYSLIVEČEK David, NESVAČIL Filip, NESVAČIL Marek, NĚMEC Karel, PATKA Martin, POKORNÝ Ondřej, PRAŽÁK Ondřej, RYDVAL Matěj, STEFFAN Daniel, VANĚČEK Michal, VENCOVSKÝ Jakub, VESELÝ Jakub, VODVÁRKA Jan, VODVÁRKA Martin – mezi nimi byli „čistí odchovanci“ našeho klubu asi ze 70% – dalších asi 10 borců bylo pozváno jen třeba na 1 nebo 2 akce národních výběrů, ale i to je přeci velký úspěch
 • oblastní výběr r.n. 1983 (s 5 Liberečany – Tomáš Havel, Jan Kolář, Ondřej Pražák, Michal Prokop   a Jakub Vencovský) skončil na Memoriálu R. Myslíka v lednu 2001 v Přerově na druhém místě mezi 12 oblastními výběry ČR a Sokola, Jakub Vencovský byl vyhlášen nejlepším smečařem tohoto turnaje – o rok dříve byli kluci čtvrtí (tam byli 4 naši kluci – Pavel Vodháněl, Michal Folprecht, Michal Elčkner a Tomáš Hampl)
 • krajský výběr r.n. 1985 (s 10 Liberečany – Jakub Čermák, Jakub Vencovský, Filip Nesvačil, Tomáš Pastuch, Jakub Smutný, Martin Patka, Ondřej Pokorný, Michal Novák, Tomáš Krejčí, Ondřej Vlček) v lednu 2002 v Hradci Králové toto neoficiální Mistrovství ČR krajských výběrů pod vedením našich trenérů Prokopa a Taraby dokonce mezi tehdy již 15 družstvy suverénně vyhrál, Jakub Čermák se stal vítězem soutěže ve fyzických a somatických testech a Jakub Vencovský byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem – testy jsme jako tým suverénně vyhráli
 • KCM (nová forma krajského výběru) r.n. 1990 v lednu 2006 v Kopřivnici (7 našich hráčů – Michal Vaněček, Marek Nesvačil, Martin Dočkal, Štěpán Šandera, David Borowski, Tomáš Kysel a Jan Vodvárka) vybojovalo druhé místo pod vedením trenérů Lenerta a Častulíka, Michal Vaněček vyhrál soutěž v testech, Marek Nesvačil byl třetí, Martin Dočkal pátý a Štěpán Šandera desátý – 4 naši hráči v první desítce mezi 156 zúčastněnými!!! Tým testy jasně vyhrál!
 • KCM r.n. 1991 v lednu 2007 skončilo v Kopřivnici (7 našich hráčů – Martin Dočkal, Pavel Havelka, Tomáš Melich, David Mysliveček, Ludvík Maier, Denis Fontana a Matěj Fikera) opět na skvělém druhém místě pod vedením stejných trenérů – mezi testujícími patřili k nejlepším Martin Dočkal        a Pavel Havelka (oba v první desítce)!
 • krajský výběr r.n. 1986 (s 11 Liberečany – Bohumír Finke, Michal Folprecht, Vít Chvála, Tomáš Krejčí, Martin Patka, Štěpán Pospíšil, Jakub Smutný, Ondřej Vlček, Martin Vodvárka a Ondřej Baar) v lednu 2003 v Hradci Králové skončil na výborném třetím místě, když v testech jsme byli dokonce druzí – pod vedením trenérů Taraby a Prokopa kluci zahráli výborně a Jakub Smutný byl vyhlášen nejlepším nahrávačem turnaje – Ondřej Baar skončil na skvělém druhém místě v testech – v týmu bylo 10 našich hráčů, Ondra Baar byl hráčem Dukly jako jedenáctý Liberečan
 • KCM r.n. 1988 v lednu 2005 v Hradci Králové skončilo pod vedením trenérů Lenerta a Častulíka na pátém místě – v týmu bylo 7 našich kluků (Michal Vaněček, Štěpán Pospíšil, Marek Nesvačil, Marek Polák, Martin Koldinský, Tomáš Funk a Lukáš Prokoph), v testech Michal Vaněček druhý a Štěpán Pospíšil osmý!
 • několik sezon jsme se docela úspěšně věnovali i dívčímu volejbalu, díky péči trenérů Reisiegela      a Horáka se dokonce stala děvčata krajskými přebornicemi dorostenek!
 • velmi cenná byla vítězství našich družstev na zahraničních turnajích ve Španělsku (Lloret del Mar), Holandsku (Middelbeers u Eindhovenu), Polsku (Swinoujscie), Rakousku (Wien) a na Slovensku (Bratislava)

Úspěchy v dekádách předchozích také samozřejmě byly a nebylo jich málo, především v letech osmdesátých a devadesátých. Detailněji se k nim ještě vrátíme, jen telegraficky – v r. 1982 titul Mistra ČR ve starším dorostu (trenéři pp. Forejtek a Malý), tituly Mistra ČR i ČSFR v žácích v r. 1992 (trenéři pp. Nohýnek a Škrbel), 1.místo ve Spartakiádním poháru krajských výběrů v r. 1985 v Ostravě (trenéři pp. Javůrek z Ústí n/L, naši Nohýnek a Prokop), 2.místo v Československém poháru žáků v r. 1983        v Revúci (trenéři pp. Nohýnek a Prokop), několik třetích míst na šampionátech/v pohárech žáků resp. dorostu atd.

Pokud jde o dekádu stávající, s ohledem na situaci v Liberci v letech 2005-9 klub své cíle přeci jen trochu změnil, motivace trenérů dosahovat špičkových výsledků poté, co zde předvedli funkcionáři sousedního klubu a svazu, někteří hráči i rodiče, se snížila. V tomto prostředí rozhodně nebyli ochotni si dále „rvát žíly“. Akvizice perpsektivních hráčů včetně těch mimořádně talentovaných ve stále obtížnějších podmínkách/konkurenci sportů a jiných možných aktivit mládeže by bývala vyžadovala ještě více práce  a nasazení, než předtím. Kombinace uvedených faktorů vedla k jakémusi (zčásti chtěnému   a zčásti samovolnému) přehodnocení priorit, řekněme přinejmenším k poklesu důrazu na sportovní výsledky klubu jako takové. To neznamená, že žádné nechceme, bez toho se sport provozovat nedá. Nakonec několik kluků obdrželo nabídky reprezentačních výběrů (Vojtěch HANSAL, Jan ZEMAN, Filip ŽĎÁNSKÝ, Martin FIKAR), měli jsme i nadále řadu borců v krajských výběrech, dosáhli na přední umístění v 1.lize juniorů (na jaře 2014 jsme svou skupinu dokonce vyhráli a postoupili do baráže             o Extraligu), v tomto roce jsme se také se žáky pohybovali v širší špičce ČR (druhá osmička v Českém poháru) a momentálně (říjen 2014) se tým kadetů probojoval v Extralize své kategorie do první desítky týmů. Registrujeme přibližně 75-80 pravidelně trénujících borců s jistou intenzitou ve všech kategoriích. Nepovažujeme to za špatnou situaci, byť ve srovnání s předchozí dekádou jsme jistě výsledkově níže.